A kolosztrum (föcstej) mind az ember, mind pedig az állatok születése után az erős immunrendszer és a kitűnő egészségi állapot kulcsfontosságú tényező
Katonáné Stiller Krisztina, Inter-Mix Kft
A kolosztrum (föcstej) mind az ember, mind pedig az állatok születése után az erős immunrendszer és a kitűnő egészségi állapot kulcsfontosságú tényezője. A tejmirigy a tejelválasztás kezdetén olyan egyedi összetevőket termel, amelyek az újszülött szervezet számára folyékony aranyként, „élet-elixírként” hatnak. Ez kissé fellengzősen hangzik, de nem szabad alábecsülni a kolosztrum jelentőségét. A kolosztrum pozitívan befolyásolja a borjú takarmányfelvételét, növekedését, fejlődését és a későbbiek során a fertilitást, illetve tejhozamot.
A kolosztrum a különböző ellenanyagok és növekedési faktorok jól kiegyensúlyozott kombinációja. Ezek együttesen olyan keveréket alkotnak, amelynek hatása jóval erősebb, mint az egyes összetevőké önmagukban.
A kolosztrum legértékesebb összetevői az immunglobulinok (ellenanyagok). Az ellenanyagokat a szervezet védelmében történő speciális szerepük alapján különböztetjük meg. Általában elmondható, hogy az immunglobulinok semlegesítik a toxinokat, kórokozó baktériumokat és vírusokat.
A kolosztrum számos egyéb alkotóelemet is tartalmaz, mint például a laktoferrin és lizozimek. Ezeknek vírusölő, antibakteriális és gyulladás csökkentő hatása van. A föcstej beltartalmi értéke magas, aminosavakban, vitaminokban, ásványi anyagokban és nyomelemekben gazdag táplálék.
A borjú születése után a bélfal rövid időn belül záródik, ezért rendkívül fontos, hogy a kolosztrumot a borjú a lehető legrövidebb időn belül a megfelelő minőségben és mennyiségben megkapja. A legújabb ajánlások szerint a születést követő első két órán belül 4 liter (nagyobb testű szarvasmarha fajták esetén) kolosztrumot kell megitatni.
Az újszülött borjúnak kb. 100 g IgG-re van szüksége a vér megfelelő ellenanyagszintjének eléréséhez, ami 2-3 liter kiváló minőségű föcstejjel biztosítható. Az immunglobulinok és a kolosztrum csak a születés utáni néhány órán belül szívódik fel közvetlenül a véráramba. A közvetlen felszívódás mértéke 1-2 napon belül lecsökken, végül a bélfal záródásával együtt teljesen megszűnik. A kolosztrumnak nem csak a passzív immunitásban van kiemelt szerepe, hanem a bélfalat közvetlenül is védi a kórokozóktól.
A jó minőségű, megfelelően felszívódott kolosztrum a következőkre van kedvező hatással:
Az alábbi táblázatban a kolosztrum mennyiségére vonatkozó kísérlet eredményeit láthatjuk. Steve Faber és munkatársai 2005-ben végezték a kísérletet, amelynek során a borjakat két csoportra osztották. Az egyik csoport 2 liter kolosztrumot kapott születés után, a másik csoport pedig 4 liter kolosztrumot kapott. Az eredmények igazolták, hogy a borjakkal közvetlenül a születés után megitatott kolosztrum mennyisége jelentős mértékben befolyásolta az ivarérettség előtti időszakban a napi testtömeg gyarapodást (+230 g/nap) és a nagyobb mennyiségű kolosztrummal itatott borjak a 2. laktáció során során magasabb tejhozamot is mutattak (+1027 kg).
A kolosztrum egyes biológiailag aktív összetevői, például az inzulin, IGF-I, relaxin és egyéb növekedési faktorok, illetve hormonok szintén fontos tényezők lehetnek a fejlődési folyamatokban. Amennyiben a borjú nem megfelelő mennyiségben vagy egyáltalán nem jut kolosztrumhoz, az negatívan befolyásolja a szervezet fejlődését, illetve a takarmányértékesítést és -hasznosulást. Az elmélet igazolására Soberon és Van Amburgh (2011) vizsgálta a kolosztrummal való ellátottság hatását a választás előtti napi testtömeg gyarapodásra és a különböző mennyiségű kolosztrum itatás befolyását a tejpótló tápszer felvétel mennyiségére.
A borjak közvetlenül születés után magas (4 liter) vagy alacsony (2 liter) mennyiségű kolosztrumot kaptak. A két csoportot további két-két csoportra osztották, amelyekből 1-1 csoport alacsony mennyiségű tejpótló tápszert kapott, 1-1 csoport pedig ad libitum kapta a tejpótló tápszert. A kísérlet során minden borjú megfelelően megkapta a passzív immunitás kialakulásához szükséges föcstejet.
..Azokat a borjakat, amelyek 4 liter kolosztrumot és ad libitum tejpótló tápszert kaptak összehasonlítva azokkal, amelyek 2 liter kolosztrumot és ad libitum tejpótló tápszert kaptak, a következőket tapasztaltuk: a 4 liter kolosztrumot kapott borjak tejpótló tápszer felvétele 8,5 %-al magasabb volt, a választás előtti átlagos napi testtömeg gyarapodásuk 18 %-al magasabb volt és a választás után a 80. napig a szárazanyag felvétel 12 %-al, az átlagos napi testtömeg gyarapodás pedig 25 %-al volt magasabb. Mindezekből levonható, hogy a kolosztrum valószínűleg befolyásolja az étvágy szabályozását, amelyen keresztül javítja a testtömeg gyarapodást és a takarmány értékesítést, ezáltal pozitív hatással van a jövőbeli tejtermelésre is.
A kolosztrum minőségét elsődlegesen a magas ellenanyag tartalom (50-60 g IgG/liter) és a minél alacsonyabb kórokozó összcsíraszám (100000 CFU/ml alatt) jellemzik. A föcstej minősége számos tényezőtől függ, mint például a tehén életkora, immun-státusza, szárazonállás hossza, takarmányozás, stb. Az immunglobulin tartalom optikai refraktométer vagy kolosztrum mérő segítségével határozható meg. A kolosztrumot az ellést követő rövid időn belül ki kell fejni, mivel a kolosztrum beltartalma már a tőgyön belül is csökken. Legértékesebb az első fejésből származó föcstej. Ha ennek az immunglobulin és fehérje tartalmát 100%-nak vesszük, akkor a 2. napon ez 26%, a 3. napon 12%, a 4. napon pedig már csak 5% (Faber et al.).
A Trouw Nutrition LifeStart programjában a tejpótló tápszerek kiváló minősége mellett kiemelt helyet kaptak a kolosztrum itatással és minőséggel kapcsolatos kutatások. A borjú életében az első táplálék a kolosztrum, ezért annak minősége és mennyisége hatással van az egészségre, a növekedésre, későbbi tejhozamra és hasznos élettartamra is.
A kolosztrum kezelése során mindvégig szigorúan be kell tartani a higiéniai szabályokat. A borjú a születés pillanatában védtelen a környezetben található kórokozókkal szemben, ezért ügyelni kell arra, hogy már a szalma, amibe születik, tiszta, friss és penészmentes legyen. A kolosztrum fejése során ugyanúgy el kell végezni az előfejést és a tőgyfertőtlenítést, mint a termelés esetében, eldobható gumikesztyű alkalmazásával. A fejőgépnek, sajtárnak és minden további kolosztrum tároló edénynek, valamint a borjúitató eszközöknek fertőtlenítettnek kell lennie.
A kolosztrum kezelésével és itatásával kapcsolatos legfőbb kihívások a következők: mennyiség, minőség, idő, higiénia, hőmérséklet, egyszerű kezelés. Erre nyújt megoldást a dán coloQuick rendszer.
A coloQuick szinte teljes mértékig zárt rendszerben kezeli a kolosztrumot, minimálisra csökkentve a minőségi veszteségeket és a kórokozókkal történő szennyeződést. Az első lépés a kifejt kolosztrum minőségének ellenőrzése. Ezután a föcstejet töltőállvány segítségével az egyszer használatos 4 literes tasakokba kell tölteni, majd a tasakot tartó kazettát a fagyasztóba kell helyezni, minőség alapján válogatva. Az ajánlott fagyasztási hőmérséklet -14 oC. A fagyasztás előtt beiktatható a pasztőrözés, amelynek során a hőmérséklet függvényében csökkenhet az immunglobulin tartalom, de ennél fontosabb a kórokozók elpusztítása.
Amíg a gondozó az ellést követően a borjú körüli teendőket (légzés ellenőrzés, köldökcsonk fertőtlenítés, csutakolás, stb.) elvégzi, a coloQuick kiolvasztó egység kb. 20 perc alatt az immunglobulin szintet megőrző kíméletes eljárással teljes mértékben kiengedi és itatási hőmérsékletre melegíti a kolosztrumot. A tasakhoz közvetlenül csatlakoztatható a cumi vagy szonda, amelynek segítségével a borjúval megitatható a föcstej.
A rendszer alkalmazásával biztosítható, hogy minden borjú a lehető legjobb minőségű és megfelelő mennyiségű kolosztrumhoz jusson születése után 1-2 órán belül. Ezzel javítható az állomány egészségügyi státusza, csökken a megbetegedések száma.
A tejpótló tápszerek minőségével kapcsolatban ritkábban esik szó az előállítás módjáról, vagyis a gyártási technológiáról.
Tovább a részletekértA kolosztrum ellenanyag-tartalma az üszőborjú későbbi tejtermelése szempontjából meghatározó tényező.
Tovább a részletekértKissé szónokiasan hangzik az állítás, amely szerint nincs olyan tevékenység, ahol minden eshetőségre előre fel lehetne készülni.
Tovább a részletekértA borjú jó indításának egyik alappillére a megfelelő szilárd takarmány – (Kälberkost)
Tovább a részletekértAz ICC™ (Ideális Árutermelő Tehén Index) index a Genex által megalkotott szelekciós eszköz, amely a kívánt irányban gyorsabb előrelépést tesz lehetővé
Tovább a részletekértAz Inter-Mix Mezőgazdasági Kereskedelmi Kft. 1998-ban alakult, 100% magyar magántulajdonként.
Tovább a részletekértA németországi Hofgut Neumühle Kutató Intézetben a borjak születés utáni első napokban történő extra vaskiegészítés hatására irányuló kísérletet végez
Tovább a részletekértLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi.
Tovább a részletekért