Kissé szónokiasan hangzik az állítás, amely szerint nincs olyan tevékenység, ahol minden eshetőségre előre fel lehetne készülni.
A tehén állandó testhőmérsékletű állat, amely azt jelenti, hogy bizonyos hőmérsékleti és páratartalmi tartományon belül képes a legjobban termelni. Az optimális tartományon kívül megnövekszik a metabolikus stresszterhelés és ennek a tejtermelés látja a kárát, akár 45%-os visszaesés is lehetséges, amely negatív hatással van a szaporodásbiológiai mutatókra és az ellésekre is. A hőstresszt a levegő hőmérsékletének és páratartalmának együttes hatása okozza, amely a hőmérséklet-páratartalom index (THI, 1. ábra) segítségével jellemezhető. Kutatásokkal alátámasztott tény, hogy ha a THI-érték meghaladja a 68-at, akkor a tejtermelés visszaesik. Ugyanakkor a szubakut hőstressz-válasz már alacsonyabb érték esetén is beindul. A frissen ellett vagy nagytejű tehenek még ennél is jobban kitettek a hőstressz kockázatának, mivel ezek az állatok már egyébként is az anyagcsere határaik szélén állnak. Logikus, hogy a telepi menedzsment általában a magas kockázatnak kitett állatokat teszi egy csoportba, így könnyebb a célzott beavatkozás a takarmányon keresztül, ezáltal pl. a fogadó csoport és nagytejű csoport számára megkönnyíthető a hőstressz elleni védekezés
A tejet termelő tehenek több hőt termelnek, mint a nem termelő egyedek, egyszerűen azon okból, hogy a tejtermelés is egy anyagcsere-folyamat és minden metabolikus folyamat hőtermeléssel jár. Az anyagcsere-folyamatoknak is megvannak a határai és elsődleges az önfenntartás, így a tehén bizonyos korlátokon belül képes kompenzálni, de azokon túl legyünk nagyon óvatosak! A metabolikus stresszkapacitás túllépése egy lefelé mutató spirálba vezet, csökkentve az aktuális tejhozamot a hőstressz időtartama alatt, majd az azt követő alacsonyabb szintű termelésnek is nagy a kockázata a hőstressz után. Elsődleges cél ilyenkor a tehenek kiemelt támogatása a metabolikus stresszel szembeni harcban.
A tehenek az istállóban észrevehetően inkább állnak, mint fekszenek? Figyeljünk oda, mivel ez az első jele annak, hogy az állatok próbálják növelni a szabad testfelületet, amelyen keresztül megszabadulhatnak a felesleges hőtől. Az istállóban való hosszadalmas ácsorgás növelheti a talpfekély és bevérzések veszélyét, további lábvég problémákat okozva. A sánta tehén kevesebbet mozog, a takarmány felvétel egyenetlen lesz, így a tehén még érzékenyebbé válik az anyagcserezavarokra és sejtszintű stresszre. Professzionális megoldás a tehén metabolikus zavarokkal szembeni ellenálló-képességének növelése nyomelem-, vitamin- és polifenol antioxidáns kiegészítéssel.
Másik lépés az istálló megfelelő hűtése. A legtöbb korszerű istálló és terelőút fel van szerelve keresztszellőzőkkel, ventilátor- és párásító-rendszerekkel, ezzel segítve a hűtést a párologtatás növelésével. A tehén bőre és a szőrzet felülete közé szoruló levegő szigetelésként hat, ezért a maximális hűtés érdekében ezt a szigetelő hatást mérsékelni kell. Hőstressz esetén a megfelelő hűtés akkor jön létre, ha a ventilátorok minimum 2,2 m/s sebességű légáramlatot hoznak létre és a levegőcsere ajánlott mértéke 0,47 m3/s [1]. Érdemes ellenőrizni ezeket az értékeket, hogy megfelelőek-e? Mit lehet még tenni a maximális hűtésért?
A közvetlenül a fejőház után vagy a takarmánykiosztó soron elhelyezett zuhanyrendszerek előnye, hogy közvetlen érintkezés útján hűtik a bőrt és minimálisra csökkentik a szőr alatti levegőréteg vastagságát, ezzel annak szigetelő hatását minden egyes tehén esetében. A maximális hűtőhatás az 1-5 perces óránkénti zuhanyzó-ciklus segítségével érhető el, ventilátoros hűtéssel kombinálva [2]. Fontos megjegyezni, hogy a magas páratartalom korlátozza a párologtatás hűtőhatását, ezért nagyobb hangsúlyt kell fektetni a takarmányozásra.
Ennek kivédésére a takarmánygyártók folyamatosan keresik a módját annak, hogy a teljes takarmánykeverék (TMR) táplálóanyag koncentrációjának növelésével fenntartható legyen az energia bevitele.
A takarmány energia-koncentrációjának növelésére kézenfekvő megoldás a zsírtartalom emelése, de figyelembe kell venni, hogy a zsír lebontása több hő termelésével jár, mint a glükóz lebontása, így a takarmány magasabb zsírtartalma tovább növelheti a hőstressz hatását [3]. A takarmányadag cukortartalmának növelése – ügyelve az acidózis elkerülésére – jóval hatékonyabb megoldás energiapótlás tekintetében a csökkent takarmányfelvétel kompenzálására. A hatékony bendőműködés biztosítása egyrészről a bendőflóra optimális mikro-környezetének biztosítását jelenti, amely különböző pufferek, például élő élesztő vagy ásványi pufferek segítségével támogatható.
A nyári hőség elleni harcban gyakran megfeledkezünk az egyszerű, szinte semmibe nem kerülő gyakorlati megoldásokról. Például az éjszakai lehűlés enyhíti a nappali hőség által a tehénre rótt terhelést, ezért jobb lenne akkor etetni a tehenet, amikor számára a legkönnyebb elviselni a metabolikus hőtermelést. Napi egyszeri takarmánykiosztás esetén az kitolható az esti órákra, amikor a tehenek a legaktívabbak és könnyebben viselik a metabolikus hőtermelést is.
Az izzadás egy természetes módja a párologtatáson keresztül történő hőleadásnak, bár a tehenek nagyon kevés izzadságmiriggyel rendelkeznek. Ugyanakkor ez egy molekuláris szinten aktív rendszer, amely növeli a kationveszteséget. A megnövekedett kation-hiány pótlása a takarmányon keresztül segít az ozmotikus egyensúly fenntartásában, csökkentve a metabolikus stresszterhelést. Hogyan lehet ezt kivitelezni? A tehenek fejés után közvetlenül szívesen vesznek fel folyadékot, mivel ekkor megnő a pillanatnyi szükséglet az energia és ásványi anyagok iránt. Érdemes a fejőház kijáratához helyezni az itatót és az ivóvízben energiaforrást és elektrolitot is alkalmazni.
A nyári takarmányadagban meg lehet emelni a kálium, nátrium és magnézium szintjét, ezzel fenntartható az optimális kation/anion arány. A kation/anion egyensúly felborulása olyan folyamatot indít be, amely tovább csökkenti a takarmányfelvételt, fokozva a hőstressz negatív hatását a termelésre. A biztonságos termelés érdekében a nyári takarmányadag kation/anion egyensúlya lehetőleg legyen 35 - 40 mEq/100g szárazanyag [4].
Az állatok metabolikus stresszterheléssel szembeni tűrőképességének támogatásával javítható a vemhesülési arány a nyár folyamán. A szervezet erősítése antioxidáns hatású nyomelemek, vitaminok, gyógyhatású növényi eredetű polifenolok (ún. flavonoidok) alkalmazásával érhető el, amelyek segítenek a takarmányfelvétel növelésében, ezzel biztosítva a legjobb hatékonyságot[ 5].
A hőstressz hatásának enyhítésére, mint bármely egyéb betegség esetén, a legjobb módszer a megelőzés. Kevésbé ismert tény, hogy a hőstressz más betegségekhez hasonlóan kiváltja a szervezet gyulladással járó válaszreakcióját, ezzel erősen hátráltatva a termelést. A tehenek hőstresszel szembeni küzdelmét megmutatja az előző nyáron tapasztalt csúcs a szomatikus sejtszámban. A gyulladásos folyamatokkal szembeni harcban a takarmányozás mai álláspontja szerint antioxidáns hatású vitaminokat (E-vitamin, A-vitamin, β-karotin, C-vitamin) és megfelelő kelát-formában lévő, vagy a bendőben lassan felszabaduló nyomelemeket (Se, Zn, Cu) alkalmazunk a felszívódás maximalizálása érdekében. Ugyanakkor ügyelni kell a bevitt vitaminok és nyomelemek szintjeire, hiszen a felszívódásnak megvannak a korlátai és a túladagolással nő a mérgezés kockázata is. A legújabb kutatások szerint bizonyos gyógyhatású növényi alkotók, nevezetesen a flavonoidok egyre inkább teret nyernek a gyulladásos folyamatok enyhítését célzó takarmány-kiegészítőkben [6]. A flavonoidok immunerősítő tulajdonságai a gyulladásos folyamatok teljes folyamatára kihatnak, ezáltal segítve a tehenet abban, hogy könnyebben viselje a metabolikus terheléseket.
A nyári időjárás egyre forróbb és hosszabb, ezzel együtt kiszámíthatatlanabb lesz. A tejelő telepek számára a nyár az egyik legtöbb munkával járó időszak, hiszen ekkor kell betakarítani és tartósítani a következő évre való tömegtakarmányokat. Ez részben elvonja a figyelmet a tehenekről, így azok jobban ki lesznek téve az anyagcserezavarok kockázatának és a gyulladásos folyamatokkal járó sejtszintű stressznek. Ebben az időszakban kiemelt fontosságú a lehetőleg zavartalan termelést célzó legjobb stratégia kidolgozása. A megelőző takarmányozás legfőbb üzenete, hogy a takarmányadagban az egyes hatóanyagok és beltartalmi értékek szintjeit már a várható probléma megjelenése előtt megfelelően be kell állítani. A hatékonyan működő, progresszív telepek vezetői számára a legfontosabb kérdés: „Mit lehet még jobban tenni?”
Referenciák:
[1] Ontario Ministry of Agriculture, Food and Rural Affairs. Accessed 02.2017
www.omafra.gov.on.ca/english/livestock/dairy/
[2] Brouk MJ, Smith JF, Harner JP III. 2003. Effectiveness of cow cooling strategies under different environmental conditions. In: Proc. Western Dairy Management Conference. 141-154.
[3] Baumgard, L.H., et. al. 2006. Effects of heat stress on nutritional requirements of lactating dairy cows. In: Proc. 5th Arizona Dairy Production Conference.
[4] Shire and Beede. 2013. Influence of DCAD on lactational performance: A review of some practical considerations. In: Proc. Penn State Dairy Cattle Nutrition Workshop.
[5] Takahashi, M. 2012. Review: Heat stress on reproductive function and fertility in mammals. Reproduction and Medical Biology. 11:37-47
[6] Bradford, B.J., Yuan, K., Farney, J.K., Mamedova, L.K., Carpenter, A.J. 2015. Invited Review: Inflammation during the transition to lactation: New adventures with an old flame. J. Dairy Sci. 98:6631-6650.
A borjú jó indításának egyik alappillére a megfelelő szilárd takarmány – (Kälberkost)
Tovább a részletekértAz ICC™ (Ideális Árutermelő Tehén Index) index a Genex által megalkotott szelekciós eszköz, amely a kívánt irányban gyorsabb előrelépést tesz lehetővé
Tovább a részletekértAz Inter-Mix Mezőgazdasági Kereskedelmi Kft. 1998-ban alakult, 100% magyar magántulajdonként.
Tovább a részletekértA németországi Hofgut Neumühle Kutató Intézetben a borjak születés utáni első napokban történő extra vaskiegészítés hatására irányuló kísérletet végez
Tovább a részletekértLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi.
Tovább a részletekértLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi.
Tovább a részletekértLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi.
Tovább a részletekértLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi.
Tovább a részletekért